Přeskočit na obsah
Beatles socha

3. prosince: Den, kdy Beatles vyšlo zlomové album

  Je-li v historii britské rockové skupiny Beatles nějaký zlom, vedle jejich debutového alba z roku 1963 Please Please Me to bude album Rubber Soul z roku 1965. Vyšlo právě 3. prosince. I slavní Beatles při nahrávaní mysleli na Vánoce, zlomové album tak nahráli v kvapu.

  Nesmazatelný úspěch během 4 týdnů

  Protože i slavní Brouci chtěli svůj hudební dárek přinést na Vánoce, nahráli album Rubber Soul během čtyř týdnů. Stalo se jedním z jejich největších uměleckých úspěchů.

  Album, kde zní mj. nestárnoucí Drive My Car, adorovali nejenom fanoušci, ale také kritika, nejenom v sedmdesátých letech. Časopis Rolling Stone ho v roce 2003 zařadil na páté místo seznamu 500 největších alb všech dob. Když v roce 2015 připomínal jeho padesáté narozeniny, napsal o něm, že jde o nejvřelejší, nejpřátelštější a nejemotivnější počin Beatles. Beatles přitom tímto albem definovali svoji další hudbu, udělali Beatles tím, čím jsou. Přesto, či právě proto, že je primárně netvořili jako hitovku. Nasměrovali tak své další působení a zapsali se do historie jako legendy.

  Vánoční Beatles? Ne tak docela

  Deska Rubber Soul vyšla před Vánoci 1965, ryze vánoční song na ní však chybí. Vánoční tématika se Broukům až na výjimky vyhýbala, např. v podobě singlu Christmas Time (Is Here Again) z roku 1967. To byly na vrcholu své umělecké formy, ale také se začaly objevovat rozpory mezi členky kapely. Jak to dopadlo, víme. Pod jedním z největších vánočních hitů vůbec je tak již podepsaný jenom John Lennon, resp. John Lennon a jeho žena Yoko. Vznikl v roce 1971.

  Happy Xmas

  Skladba Happy Xmas (War Is Over) vyšla v prosinci 1971 jako výzva k míru a rasové toleranci v souvislosti s tehdejší válkou ve Vietnamu. Největší ohlasy však zaznamenala až v prosinci 1980, kdy se John Lennon stal obětí atentátu. Od té doby její popularita vystoupala do hvězdných výšek, aby každé Vánoce zářila jako jedna z největších hudebních hvězd. Letošní Vánoce, kdy válka na Ukrajině hýbe celým světem, je bohužel aktuální až příliš.

  Komentáře

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *