Přeskočit na obsah
Loď Mary Celeste, ještě jako Amazon

4. prosince: Den, kdy byla objevena Mary Celeste

  Asi měsíc po vyplutí z přístavu byla brigantina Mary Celeste objevena na širém moři, bez stop po posádce, bez většího poškození. Z námořního deníku se zjistilo, že ji proud musel neklidnými vodami Atlantiku unášet stovky kilometrů. Držela kurz bez zajištěného kormidla. Zkoumání lodi přineslo mnoho otázek, žádné uspokojivé vysvětlení toho, co se stalo.

  Kam zmizela posádka?

  Když loď vyplula z newyorského přístavu do Janova 5. listopadu 1872, bylo na ní dle wikipedie šest námořníků, první důstojník Albert G. Richardson a kapitán Benjamin Briggs. Tomu dělala společnost i jeho manželka Sarah a dvouletá dcera Sophia.

  Loď vezla barely s lihem do italského Janova, kam však nikdy nedoplula. 4. prosince na ni poblíž Azorských ostrovů narazila americká loď Dei Gratia. Snažila se navázat spojení, ale když se to nedařilo, vyslala zástupce na loď. Vyjma členů posádky, navigačních knih a záchranného člunu na ní nic nechybělo. Náklad, zásoby jídla a pití, peníze i šperky kapitánovy ženy na lodi zůstaly. Posádka tak loď musela opustit nenadále, důvod je však záhadou.

  Rozsáhlé vyšetřování a zájem tisku přinesly jen spekulace o pojistném podvodu, přepadení piráty, vzpouře nebo útoku mořské příšery. Nic z toho se nedokázalo. Nenašlo se ani uspokojivé vysvětlení toho, jak loď bez posádky mohla s nezajištěným kormidlem udržet v neklidných vodách kurz více než 900 kilometrů. Tolik urazila podle posledního zápisu v lodním deníku.

  Příčina neznámá

  V březnu 1873 admiralita případ oficiálně uzavřela s tím, že není schopna najít příčinu, proč posádka loď opustila, ani předložit uspokojivou rekonstrukci událostí na palubě. Bylo to poprvé v historii britského námořnictva. Ani moderní zkoumání a kriminalistické metody záhadu neobjasnili.

  Záhadu Mary Celeste ještě rozdmýchal tehdy začínající spisovatel Arthur Conan Doyle s povídkou J. Habakuk Jephson’s Statement (1884), v češtině Výpověď J. Habakuka Jephsona, která popisuje vyvraždění posádky lodi fanatikem. Neuspěly ani teorie o možnosti exploze lihových výparů, opilosti námořníků, otravě z jídla nebo unesení mimozemšťany. I když, kdo ví?

  Komentáře

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *