Přeskočit na obsah
Dana Němcová

11. duben: Den, kdy Dana Němcová odešla do nebe

    Skromná, ale hluboce zásadová. Stíhaná, ale stále svobodomyslná. Žena s věčným úsměvem, odvahou, pokorou a obětavostí, žena, jaké není rovno. Takový je obraz Dany Pekárkové, jedné z největších osobností novodobé České republiky, jedné z mála, na které můžeme být skutečně pyšní.

    Zatímco někteří jezdili Volhou

    Zatímco někteří jezdili Volhou za zásluhy, další se nenechali zlomit ani brutálním nátlakem. Dana Němcová byla na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, v době, ve které se odehrává děj minisérie Volha aktuálně vysílané v České televizi, odsouzena k podmíněnému odnětí svobody za podvracení republiky. Vystudovaná psycholožka byla nucena pracovat jako uklízečka, a přece se jí patří titul první dámy československého undegrandu. Se svým manželem vytvořili v bytě v Ječné ulici, kde vychovávali svých sedm dětí, v Praze jedno z neformálních center opozice komunistického režimu. Na rozdíl od svého muže odmítla emigrovat, přes neustálé policejní persekuce nikdy nepřestala v disidentské práci. Účastnila se i tzv. Palachova týdne v lednu v roce 1989.

    Jedna z prvních signatářek Charty 77, později mluvčí a spoluzakladatelka Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných i po revoluci pomáhala potřebným, stála v první řadě pomoci uprchlíkům z Jugoslávie, stala členkou Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.
    Právě z Výboru přišla smutná zpráva o jejím odchodu.

    Žena plného a svobodného života

    Dana Němcová, žena plného a svobodného života. Ve svých 89 letech plna svých dnů, jak je psáno. Poctivá, statečná, srdcem a oběma rukama bez váhání vždy připravena k dobrým a odvážným věcem. Kolik lidí se na ní mohlo spolehnout a v jak těžkých situacích. Od samého počátku v Chartě 77, od samého počátku ve Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, od samého počátku ve Výboru dobré vůle spolu s Olgou Havlovou, to už bez zlovolných darebností režimu. Pro Danu nebyl nikdo tak daleko, aby nemohl být jejím bližním. Pro Danu nebylo daleko ani nebe, kam právě vstoupila. Těmito slovy se s mimořádnou osobností rozloučil Vojtěch Sedláček, předseda správní rady Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.

    Co je v dnešní době statečnost a odvaha?

    Dokument Úsměv Dany Němcové, který se dá zhlédnout online v iVysílání, České televize se na konci režisérka Ivana Pauerová Dany Němcové ptá, co je dle jejího mínění v dnešní době statečnost a odvaha. „Bejt prostě normální,“ odpovídá Dana Němcová se vší svou skromností, ale i zásadovostí, kterými tohle malé rozloučení s velkou ženou začalo. Její slova by se dala tesat do kamene.
    Co je v dnešní době dle Vašeho mínění statečnost a odvaha?

    Já myslím, že je potřeba neuzavřít se. Snažit se získat maximum objektivních informací. Nebejt pohodlnej, nebejt línej, nebejt lakomej a egocentrickej.

    To jsou takoví minimální nároky slušnosti, ne? Bejt prostě normální.

     

    Úvodní foto: Dana Němcová na Setkání signatářů k 40. výročí Charty 77 v Paláci Lucerna v Praze 7. ledna 2017, autor: Ben Skála, Benfoto, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

    Komentáře

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *